Kultni bend Bijelo dugme bio je i ostao jedan od najutjecajnijih i najvoljenijih rock grupa u bivšoj Jugoslaviji, ali i šire. Hitovi poput: 'Šta bi dao da si na mom mjestu', 'Tako ti je, mala moja, kad ljubi Bosanac', i 'Ne spavaj mala moja muzika dok svira' i dalje slove za klasike bez kojih rijetko koja zabava može proći.
Inače, sastav je osnovan 1974. godine u Sarajevu od strane Gorana Bregovića, tada mladog i talentiranog glazbenika, Zije Ćerimagića (klavijaturist), i Željka Bebeka (vokal) koji je postao njihov prvi frontmen. Kasnije su im se pridružili i drugi izvanredni glazbenici, kao što su Milić Vukašinović (bubnjevi), Ipe Ivandić (bubanj), i Vlado Pravdić (gitara).
Nažalost, ni oni nisu bili imuni na turbulencije koje su pratile raspad Jugoslavije. Grupa se raspala i ponovno okupila nekoliko puta tijekom karijere, mijenjajući sastav i eksperimentirajući sa zvukom. Čak se šuškalo i da je Bijelo dugme državni projekt, a o tome je jednom prilikom pričao i sam Brega.
On je opisao i kako je izgledao njihov nastup pred predsjednikom tadašnje države, Josipom Brozom Titom.
'A to da je Bijelo dugme bilo državni projekt? Sjećam se kad su nas pozvali da sviramo Titu za Novu godinu. Neki unuci Titovi su pjevali: 'Tako ti je, mala moja, kad ljubi Bosanac', pa su doveli taj bend što pjeva tu pjesmu jer su shvatili da drug Tito želi čuti baš to', pričao je Brega i otkrio šokantnu stvar koju je nekadašnji predsjednik tada napravio.
'Kad je Tito poslije pet sekundi naše svirke začepio uši, skinuli su nas s pozornice poslije nekih osam sekundi. Tako da sam najviše deset sekundi svirao kao državni projekt', ispričao je Bregović.
Isti je događaj svojedobno komentirala i Tereza Kesovija koja je okrenula priču i rekla da oni zapravo nisu otjerani, već je Tito bio taj koji ih nije mogao slušati, pa je izašao iz prostorije.