tužno

Tuga u obitelji Emira Kusturice! Redatelj se oglasio potresnim riječima: 'Zbog mojih stavova ne mogu te ispratiti...'

Viđali su se u tajnosti.
Foto: Donat Sorokin / Zuma Press / Profimedia

Redatelj Emir Kusturica oprostio se od bosanskohercegovačkog likovnog umjetnik Edina Numankadića koji je preminuo u Sarajevu.

On je svom rođaku uputio emotivne riječi putem društvenih mreža.

'Kaže mi tvoja Nina da si umro mirno, u fotelji, i kada su mi suze krenule niz lice pomislih - život te nije štedio, ali, eto, smrt te nije namučila. Dok putuješ, moj Edo, znam da više neću čuti, poslije poziva iz Sarajeva: 'Treba li ti nešto?', na što ja odgovaram: 'Ne treba', i pitam tebe: 'Treba li tebi nešto?'. Ti si uvijek govorio da ne treba', napisao je on i dodao:

Foto: Dejan Rakita/PIXSELL

'Između treba i ne treba odvijao se naš bratski odnos u posljednjih trideset godina. Kako za vrijeme rata, tako i poslije, u miru, nosio sam neizbrisiv trag radosti i slike suosjećanja, bratske ljubavi davno započete u djedovoj kući u ulici Mustafe Golubića. Viđanja u Andrićgradu i na Mećavniku, poslije rata, držali smo u tajnosti, zbog mojih stavova, mog političkog stajališta, zbog kojeg, evo, nažalost, ne mogu doći da te ispratim na taj najduži put koji pripada svima.

Do neba sam ti zahvalan na plemenitosti koju si cijelog života prenosio na mene, u djetinjstvu i kasnije, što si me naučio razmišljati o umjetnosti, tumačiti povijest slikarstva i što si bio čovjek - miran, mudar i miroljubiv. Još kada bi me mogao samo još jednom nazvati i pitati: 'Treba li ti nešto?', zaključio je Kusturica, a prenosi Puls Online.

Foto: Andrea Merola / Awakening / Alamy / Alamy / Profimedia

Podsjećamo, Edin Numankadić preminuo je 22. lipnja u 78. godini života. Dobitnik je Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva za izniman stvaralački doprinos u području likovne umjetnosti.