Opljačkana kuća legendarne pjevačice od 750 kvadrata: 'Lusteri su iščupani, nema vrata ni prozora...'

Imanje na kojem je podigla i othranila 48 djece danas zjapi prazno.

Marko Prpić/Pixsell

Kuća Esme Redžepove, koja je nakon njene smrti trebala postati muzej, navodno je totalno uništena.

Legendarna makedonska pjevačica romske glazbe preminula je 11. prosinca 2016. godine, a vila u kojoj je živjela, a u kojoj se nalazio i Muzej i dom humanosti Esma i Stevo Teodosovski u Skoplju, sada iznutra navodno sliči na ruševinu.

Prizor djeluje tužno i zastrašujuće jer osim golih zidova navodno ništa nije ostalo. Sve što se nalazilo u vili od 750 kvadrata je pokradeno, a čak nedostaju i neka vrata i prozori. Čak i imanje koje se prostiralo na 1.300 kvadrata totalno je zapušteno i obraslo u korov.

Premijera/Printscreen 

Pjevačica je ovo velebno imanje, u kojem je podigla i othranila čak 48 djece, ostavila državi Makedoniji i Skoplju, međutim jedan dio njenih nasljednika osporio je tu oporuku tražeći svoj dio. Kako stvari stoje, dok se ne vidi što je čije, kuća će i dalje propadati.

'Lusteri sa stropa su iščupani, ne postoje prozori, ne postoje vrata... Kuća se bukvalno doslovno raspada. To je trebao biti muzej. Čak je i grob u lošem stanju', rekla je urednica portala Večer.mk.

Premijera/Printscreen 

Jedan od brojnih sinova koje je Esma odgojila je Simeon Atanasov već godinama živi i radi u inozemstvu. Simeon je odlučio ispričati svoju stranu priče i otkriti zašto je dozvolio da padne sjenka preko imena ove umjetnice.

Dragana Udovičić/Kurir 

'Nakon Esmine smrti prije 7 godina, ona je ostavila dvije oporuke u kojima lijepo piše sve, da svu njenu imovinu poklanja državi, Ministarstvu za kulturu i da to treba biti muzej u kojem će se skupljati svi koji mogu vidjeti što je sve napravljeno za sve ove godine. Autorska prava su namijenjena meni, a njeni rođaci, točnije unuci od sestre i brata se bune i te dvije oporuke osporavaju. Ovim putem želim reći cijeloj javnosti da se suzdrže svih komentara u kojima okrivljuju nas kao djecu, da mi nismo napravili ništa za Esmu, za njen grob... To nije točno i ja moram reći da svi mi, koji smo bili u toj školi, smo strašno povrijeđeni što se ovo događa od strane Ministarstva kulture. Ja se nadam da će se jednog dana otvoriti muzej, da možemo tamo imati našu školu, prije svega, da možemo prenijeti sve ovo naše znanje koje smo stekli i koje smo naučili od Esme i Steve Teodosijevskog. Iako nije bila naša biološka majka, pružila nam je sve. Kad god smo išli u školu pravila nam je sendviče ili neko voće. Uvijek je brinula da imamo nešto pojesti', rekao je Simeon jednom prilikom.