Nedavno je na HRT-u prikazan prvi dio filma 'Callas i Onasis', o ljubavnoj priči jedne od najtalentiranijih opernih pjevačica svih vremena i bogatog Grka koji je poznat i kao bivši suprug Jackie Kennedy.

Maria je u svoje vrijeme bila popularnija od brojnih holivudskih zvijezda, a svoj prvi golemi trijumf je doživjela 1949. godine. Tada je nastupila u operama Richarda Wagnera i Vincenza Bellinija. Pjevala je u svjetski poznatoj opernoj kući La Scala u Milanu i to je bilo jedno od njezinih čestih mjesta za nastupe 50-ih godina.

U Londonu je krenula s koncertima 1952. godine, a u tom je gradu i završila opernu karijeru 1965. Nije samo njezin izvanserijski glas privlačio pozornost javnosti nego i skandalozni ljubavni život.

Maria Callas na intervjuu
Profimedia 

Bila je jako privlačna žena koja je privlačila brojne muškarce. Posebno je voljela starije muškarce koji su imali autoritet i bogatstvo dok joj lijepi i popularni zavodnici nisu bili baš zanimljivi.

Udala se 1949. za 27 godina starijeg poduzetnika Giovannija Battistu Meneghinija kojeg je opisivala kao šutljivog i suzdržanog, ali i kao osobu koja zna biti prijatelj i imao je očinsku ulogu u njezinom životu. U njihovom braku je nedostajalo strasti što je vjerojatno rezultiralo time da Maria završi u naručju drugog muškarca.

Fatalni susret operne dive i grčkog magnata vrijednog milijarde, 17 godina starijeg brodovlasnika Aristotlea Onassisa dogodio se u Veneciji na jednom balu dok su oboje bili u braku. Zbog toga ju je društvo uskoro stavilo u prvi plan samo kao poznatu ljubavnicu dok su njezinu pjevačku karijeru zaboravili.

Koliko su Maria i Aristotle bili besramni kada su osjetili međusobnu privlačnost, pokazuje i to što je Grk pozvao nju i njezinog supruga na krstarenje Mediteranom na njegovoj jahti Kristina. Tada se operna diva 'bacila u ruke' milijarderu, a on je tada bio oženjen Atenom Livanos s kojom je dobio kćer i sina.

Maria Callas i Aristotle Onassis bili su par
Profimedia 

Oni nisu bili u braku iz ljubavi već je na taj način Onassis sebi osigurao ulaz u krug vrhunskih brodovlasnika. Atena je bila žena iz visokog društva puna samopouzdanja, govorila je nekoliko stranih jezika i često je odlazila na razne zabave i večere.

Brak nije smetao grčkom milijarderu da 1959. započne romansu s opernom divom koja se te godine otuđila od supruga. Nije mu smetalo što svi znaju da se između njih nešto događa, a kada su plovili skupa na jahti Kristina, njegova supruga je znala što se događa.

Nakon završenog krstarenja je Maria molila supruga da se razvedu zbog čega je Meneghini bio izvan sebe i optužio je Onassisa za krah svog braka. 'Koliko hoćete za Mariju? Pet ili deset milijuna?', pitao je brodovlasnik supruga svoje ljubavnice. No nije htio razvod, već zadržati i svoju suprugu Athenu i opernu divu.

Ipak, Aristotle se razveo 1960. i tada nije ponudio Mariji brak već je zauvijek ostao njezin ljubavnik. Jako ga je voljela i uvijek je radila kompromise, a on je bio tek očaran njenom slavom i karizmom. Nije podnosio operu i radije je plesao u tavernama kako su to činili u njegovoj domovini.

'Za mene je slušanje tih arija kao kada bi dva talijanska kuhara uzvikivala recepte za rižoto', komentirao je jednom. No bilo mu je stalo do toga da Maria ostane na sceni pa je jednom kupio za njezin nastup 100 karata.

Maria Callas i Giovanni Battista Meneghini
Profimedia 

U drugim prigodama je ponižavao svoju ljubavnicu. 'Imaj na umu, ljubavi, da ti nisi moja žena ili domaćica u kući. Ti si samo gost kao pjevačica iz noćnog kluba sa zviždaljkom u grlu', znao joj je govoriti grčki bogataš. Burno je reagirao i na njezinu vijest o trudnoći. 'Imam već dvoje djece. Čemu još jedno?', pitao ju je. Maria se skrivala za vrijeme trudnoće i 30. ožujka 1960. je rodila dječaka koji je bio živ tek nekoliko sati.

Dala mu je ime Omero Lengrini i sahranjen je u Milanu. Bila je Onassisova ljubavnica pa je morala sakriti rođenje i smrt svog sina. Gubitak djeteta i ljubavni problemi su se odrazili i na njezinu karijeru te je publika počela komentirati da više nema božanski glas koji ju je proslavio.

Maria je htjela okončati svoj život, no Aristotle ju je pronašao u pariškom stanu koji joj je kupio. Iako je nikad nije zaista ostavio, uvijek je pronalazio način da je povrijedi. Često ju je vrijeđao jer je znao da je ranjiva i da vjeruje da je ružna. Jednom ga je pitala za svoj novi šešir nakon čega joj se narugao.

'Kupi novi šešir ili ga skroji od dijela svog nosa', rekao joj je. Bila je očajna zbog njegovog ponašanja zbog čega ga je odgurnula od sebe, a on je tada pronašao novu ženu, Jacqueline Kennedy koja je najpoznatija kao udovica ubijenog američkog predsjednika Johna F. Kennedyja.

Jacqueline Kennedy i Aristotle Onassis
Profimedia 

Prvi put se s njom pojavio u javnosti 1964., a nakon samo tri mjeseca romanse ju je oženio. Maria je bila u šoku i vijest je saznala iz novina. No godinu dana nakon što se oženio, obnovio je aferu s opernom divom. 'Kako je dobro opet osjetiti Marijine debele kukove. Kostiju sam sit kod kuće', rekao je navodno dok se zabavljao u jednom noćnom klubu.

Kako bi se osvetila milijarderu, operna diva je počela vezu s tenorom Giuseppeom Di Stefanom s kojim je imala i svoje posljednje nastupe. Zadnji koncert je održala u Japanu 1974. godine, a ta turneja je bila njezin trijumf i profesionalni krah.

Ipak,  Onassisu nije sve tako bilo bajno jer mu je sin poginuo u avionskoj nesreći te se bogataš počeo razbolijevati. Kada je osjetio da je blizu smrti, pozvao je Mariju k sebi.

'Ona treba doći, supruga treba doći', rekao je. Ona je bila cijelo vrijeme uz njega i u jednom trenutku joj je priznao svoje osjećaje.

'Volio sam te. Ne uvijek dobro, ali toliko koliko sam samo mogao', rekao je opernoj pjevačici. Maria se vratila u svoj pariški stan nakon njegove smrti i vodila je usamljenički život. Snimila je film 'Medeja' 1977. i povukla se sa scene. Preminula je 1954., godinu i pol nakon smrti svoje najveće ljubavi. Kako su liječnici objavili, umrla je zbog bolesti srca koju je dobila radi velike upotrebe sedativa. Njezin pepeo su prosuli po Jonskom moru u čijem je središtu otok Skorpios gdje je sahranjen i Onassis.

Mnoge je iznenadila upravo ta činjenica jer je uvijek bila protiv kremiranja i nije htjela završiti u urni. Čak si je kupila i grobno mjesto pa nije poznato zašto je kremirana, a neki su tvrdili da se tako htjelo prikriti njezino ubojstvo. Pijanistica Vasso Devetzi se navodila kao glavna sumnjivica za njezinu smrt.

Ona je bila Marijina osoba od povjerenja, a inzistirala je da se ne radi obdukcija na njezinom tijelu. Željela je i hitnu kremaciju, a navodno je ukrala oporuku, novac u gotovini i neke vrijedne stvari. No nije imala vremena u tome uživati jer je ubrzo nakon Marije preminula. Bogatstvo, točnije 10 milijuna dolara je podijeljeno između njezinog bivšeg supruga Giovannija i njene majke.