Halid Bešlić rođen je 20. studenog 1953. godine u zaseoku Vrapci, smještenom nedaleko od grada Knežine u općini Sokolac. Njegovo djetinjstvo proteklo je na obroncima planine Romanija, a rane godine obilježili su mu sreća, mir i bezbrižnost.
Ljubav svog života, suprugu Sejdu, Halid je sreo u vrijeme kada je započeo glazbenu karijeru snimivši svoj prvi singl. U početku, Sejda je radila u tvornici čokolade, ali ubrzo je donijela odluku koja će oblikovati njihovu budućnost - napustila je svoj posao kako bi se u potpunosti posvetila obitelji.
Kroz godine, njihova ljubavna priča obogatila se rođenjem sina Dina. Halid s ponosom ističe da je Sejda bila ne samo njegova supruga, već i oslonac, temelj obitelji, i da ih jedino smrt može razdvojiti. Njihova duboka želja bila je proširiti obitelj, ali sudbina je stavila težak ispit pred njih.
'Operacija tumora je Sejdi uskratila mogućnost da ponovno postane majka, bili smo užasno tužni zbog toga', rekao je Halid jednom prilikom.
Godina 2014. označila je novu prekretnicu u Halidovom životu kada je postao djed. Njegov sin Dino i snaha Mahira postali su roditelji blizanaca - djevojčice Lamije i dječaka Belmina Kana. Rođenje blizanaca doživio je kao najveću sreću u svom životu i odlučio je smanjiti broj nastupa kako bi više vremena provodio sa svojom voljenom obitelji, uživajući u svakom trenutku koji dijeli sa svojim unucima.
'Unuci su mi promijenili život. Nisam vjerovao da se to može dogoditi. Igramo se, družimo i već me prepoznaju na televiziji, počnu mahati rukama i kažu: 'Deda!'. To je radost', kaže Bešlić.
Iste kobne 2014. godine, Bosnu i Hercegovinu su zadesile razorne poplave koje su mnoge građane ostavile bez svojih domova i imovine. U tom tragičnom trenutku, Halid Bešlić se pokazao kao velikodušan čovjek sa širokim srcem. Nesebično je ponudio podršku i smještaj ljudima koji su ostali bez krova nad glavom, otvorivši vrata svog hotela u Semizovcu kako bi im barem malo olakšao tešku situaciju. Njegov čin solidarnosti i humanosti ostao je urezan u sjećanju mnogih kao svijetla tačka u vrijeme tuge i nesreće.
U ožujku 2009. godine doživio je prometnu nesreću u kojoj je teško ozlijeđen. Tijekom slijetanja s puta pretrpio je ozbiljne ozljede lica i desnog oka, koje su liječnici u Bosni i Hercegovini, Turskoj i Belgiji pokušavali spasiti, ali nažalost, bez uspjeha. Nakon oporavka, krajem iste godine, održao je dva velika koncerta u Zagrebu.
'Svaki dan prolazim pored mjesta gdje sam doživio nesreću. Stalno pomislim je li se tada nešto moglo promijeniti. Imam posljedice što ne vidim na oko, ali ostalo sam sanirao. Vrijeme brzo prolazi, stižu me godine, refleksi zatuplju', rekao je jednom prilikom.
Halid je nakon nesreće objavio novi album pod nazivom 'Romanija' na kojem se nalazi 11 pjesama, a posebno je istaknuta pjesma 'Lavanda'.
Iako se šuškalo da je njegova karijera možda završila, Halid Bešlić je 2018. godine objavio pjesmu 'Taman je', koja je najavila njegov novi album 'Trebević'. Na ovom albumu Halid je surađivao s dugogodišnjim partnerom Samirom Kadirićem, Mirkom Šenkovski Geronimom i jednim od najpoznatijih hrvatskih autora, Nenadom Nenom Ninčevićem.
Pored glazbe, Halid Bešlić je već nekoliko godina uspješno aktivan u privatnom biznisu - vlasnik je benzinske crpke u Semizovcu.
U karijeri dugoj više od 30 godina prodao je milijune nosača zvuka i održao bezbroj koncerata na kojima je tisuće obožavatelja s njim uglas pjevalo njegove pjesme. Mnogi od tih koncerata imali su humanitarni karakter, što svakako predstavlja jedan od vrhunaca njegove izuzetne karijere.
Najtužniju pjesmu posvetio je njima
Bešlić je u pjesmi 'Je l' ti žao što se rastajemo?' opjevao tragediju Envera Šiljka i Fride Laufer koji su ubijeni na početku Drugog svetskog rata.
Kada je čuo tragičnu priču o ljubavi Envera Šiljka i Jevrejke Fride Laufer, mladih komunista iz Tuzle koji su ubijeni 1941., Halid Bešlić odlučio je snimiti pjesmu o njima koja nikoga nije ostavila ravnodušnim. Pjesma i spot su zasnovani na istinitim događajima koje je u romanu 'Slana zemlja' opisao Jasmin Imamović.
Ljubav Envera i Fride tragično se završila, ona je odvedena u koncentracijski logor gde je ubijena zajedno s njihovim, u logoru rođenim djetetom. Šiljak je streljan 5. rujna 1941. i dok je vođen na strijeljanje svojoj voljenoj Fridi pjevao je 'Je l' ti žao što se rastajemo?'.
Ova priča o Halidu Bešliću nije samo priča o izuzetnom glazbeniku, već i o čovjeku čije je srce veliko kao i njegova glazba, čovjeku čiji su obiteljski i humanitarni principi duboko usađeni u njegovoj duši.